Czy jest ktoś kto jeszcze nie słyszał o tapas ? Chyba jednak wszyscy wiemy, że tapas to totalny „must to try” podczas pobytu w Hiszpanii, ale czy na pewno wiesz co to jest tapa? Skąd się wzięła ta nazwa ? i kto to w ogóle wymyślił ? Często ludzie przychodzący do naszej restauracji zarzucają nam, że to nie jest tapas bar bo… nie ma kanapek. Wtedy zawsze uśmiechamy się i grzecznie opowiadamy historię tapas, bo oczywiście macie rację, kanapki to też tapas, ale co oznacza to „też”? Wokół tapas narosło wiele mitów, a jeżeli ktoś nie obcuje na codzień z kulturą Hiszpanii, nie ma tam znajomych, nie mieszkał, a jego doświadczenia to tylko i wyłącznie jednorazowe wakacje, to ma prawo nie wiedzieć co i jak, prawda ? Jeżeli jesteś ciekawy i chcesz rozwiać wszelkie swoje wątpliwości to zapraszam do przeczytania naszego pierwszego wpisu na blogu strony Las Tablas Tapas Bar.

Zdziwilibyście się jak różne doświadczenia z odwiedzenia tapas baru przywiezie osoba z Barcelony, z Bilbao czy z Sewilli. Wynika to z różnic kulturowych,  których mam wrażenie jest zdecydowanie więcej niż w Polsce (to moja subiektywna ocena). Ale zacznijmy od początku ….

Podczas swojej podróży do Kadysku, król Alfons XIII postanowił zatrzymać się w pewnej gospodzie, by odpocząć i napić się wina. W pewnym momencie zerwał się wiatr, a gospodarz by uchronić trunek władcy przed dostaniem się do niego kurzu i owadów- przykrył go kawałkiem szynki jamon serrano. Patent tak spodobał się Królowi, że odtąd on i jego dwór stosowali tę metodę już zawsze i rozwozili ją po całym kraju.

Kolejna powszechnie znana legenda mówiąca o początkach tapas to historia króla Alfonsa X, który chorował na tajemniczą chorobę.  W ramach kuracji Medyk zalecił picie wina, ale by uniknąć negatywnych skutków picia alkoholu przykazał Królowi jedzenie kanapek do każdego kieliszka wina.  Władca zauważył, że metoda ta sprawdza się, nakazał kastylijskim restauratorom serwować małe porcje jedzenia do każdego zamawianego napoju w tym oczywiście wina.

Która z wersji jest prawdziwa ? Tego już się pewnie nie dowiemy, ale wiemy natomiast, że Tapas pochodzi od słowa tapa, co oznacza przykrywka, wieczko. Jest to każde danie w małej wersji, dlatego mogą to być zarówno kanapeczki z pastą, z jamon serrano, z kurczakiem czy innym mięsem, ale mogą to być : krokieciki, krewetki, kalmary, oliwki… tak na prawdę każde danie podane w małej wersji. Czy jeżeli zamowię tortille de patatas lub paelle nałożoną na mały talerz to mogę powiedzieć, że właśnie jem tapas? Oczywiście, że tak ! Pamiętajcie, że każdy region ma swoje typowe przekąski i najbardziej warto próbować właśnie tych lokalnych.

Ale są jeszcze 2 ważne zasady, których nie wolno łamać:

  • Tapas nie wolno jeść solo ! To jest żelazna reguła, której Hiszpanie przestrzegają najbardziej na świecie. Można je jeść na stojąco (wręcz jest to zalecane, bo jak to mówią Hiszpanie – wtedy czuć, że spotkanie jest nieformalne), na siedząco, zmieniać bary, co kieliszek wina, ale zawsze w towarzystwie !
  • Przy tapas nigdy nie rozmawiamy o rzeczach złych, smutnych i nie narzekamy. Teraz już wiecie czemu w tapas barach jest zawsze głośno i słychać śmiechy z każdej strony.
TAPAS W PANIERCE
stół z tapas

My, mimo, że prowadzimy Tapas Bar w samym centrum Polski to pilnujemy, aby wszelkie Hiszpańskie tradycje i zwyczaje były zachowane. No to jak? Jesteś gotowy na wieczór z tapas? Pamiętaj, że nie możesz przyjść sam,
a jeżeli właśnie chciałeś opowiedzieć kumplowi o rozstaniu z dziewczyną to może lepiej wybierz jakąś pijalkę bo u Nas klimat ewidentnie nie będzie sprzyjał smutkom.

Jeżeli już się zdecydowałeś to zrób rezerwację tutaj.