¿Como se celabra la Navidad en España ? Czyli jak obchodzi się święta w Hiszpanii ?


Hiszpania to kraj w którym około 70% ludzi to chrześcijanie. Co za tym idzie Boże Narodzenie jest tutaj tak samo ważne jak w Polsce. Dwa lata temu udało nam się spędzić okres okołoświąteczny w Alicante i gdyby nie tęsknota za rodziną to na pewno spędzalibyśmy każde Święta właśnie w Hiszpanii.

Poznajcie więc tradycje i zwyczaje Hiszpanów, niektóre zbliżone do naszych polskich, niektóre zupełnie zaskakujące. Zachęcamy Was również do komentowania i dopowiadania zwyczajów, które Wy poznaliście podróżując albo mieszkając w Hiszpanii. Jak zawsze podkreślamy, że Hiszpania jest jak zbiór małych państw, dlatego zwyczaje często są różne w zależności od regionu w którym jesteśmy 🙂

Symbole Bożego Narodzenia


W Hiszpanii okres Bożonarodzeniowy zaczyna się 22 grudnia a kończy 6 stycznia. 22 grudnia odbywa się loteria w której prawie każdy Hiszpan bierze udział, a nagroda jest naprawdę duża (Loteria de Navidad).Oczywiście braliśmy w niej udział i za to mamy tak piękny Tapas Bar przy Piotrkowskiej. Ha ha ha, a tak na poważnie to wyszło jak zawsze 🙂

Głównymi symbolami Bożego Narodzenia są udekorowane drzewko czyli po prostu nasza choinka oraz Szopka Bożonarodzeniowa (Belén). Jeżeli chodzi o choinkę to nie jest ona dla nas zaskakująca. Zwyczaj dekorowania drzewka znany jest prawie w całej Europie, a więc również i w Hiszpanii. Tworzenie szopek w Hiszpanii jest tradycją bardzo żywą. W większości domów już na początku grudnia pojawiają sięszopki z podobiznami Świętej Rodziny, a ich duże wersje możemy oglądać na starych rynkach prawie każdego z miast. W Hiszpanii co roku odbywa się bardzo dużo konkursów na najpiękniejszą szopkę. W tym roku nasze ukochane miasto Alicante zbudowało największą szopkę, która trafiła do księgi rekordów Guinnessa. W Katalonii i sąsiednich obszarach o katalońskiej kulturze ciekawym elementem żłobka jest caganer, czyli figurka postaci, która pokazuje swoje pośladki lub siedzi na toalecie. Tradycyjnym „gołodupcem” jest kataloński chłop w czerwonej czapce. Na straganach między innymi w Barcelonie możecie znaleźć współczesne wersje z politykami, piłkarzami czy aktorami. Katalończycy wierzą, że jest to bożonarodzeniowy symbol szczęścia i dobrobytu. W okresie bożonarodzeniowym w całej Hiszpanii wystawiane są jarmarki na których możemy kupić ozdoby na choinkę, jadalne kasztany, zabawki, wspomniane caganery i wiele innych świątecznych rzeczy.

Nochebuena czyli Wigilia


Wieczór wigilijny Hiszpanie traktują tak samo poważnie jak my w Polsce. Na ucztę i wspólne kolędowanie zjeżdża się cała rodzina a Papá Noel czyli Mikołaj choć nieco skromniejszy niż w Polsce, obdarowuje prezentami. Zaraz ktoś zapyta dlaczego niby skromniejszy Mikołaj ? To dlatego, że duże dary Hiszpańskim dzieciom przyniosą dopiero Trzej Królowie 6 Stycznia. O tym przeczytacie w swoim czasie w oddzielnym wpisie, bo Święto Trzech Króli jest naprawdę magiczne i niepowtarzalne i zdecydowanie zasługuje na oddzielny wpis.

Wracając do wieczerzy Wigilijnej, na pewno jesteście ciekawi co znajdziemy na stolach Hiszpanów 24 grudnia. I tu pojawi się pierwsza różnica a mianowicie, mięso. W Hiszpanii Wigilia nie jest postna, dlatego stoły uginają się od pieczonego indyka, rolad mięsnych i oczywiście półmisków pełnych owoców morza. Na stole pojawiają się rownież napoje alkoholowe: anyżówka, wino oraz cava.

Jeżeli jesteście ciekawi tych iberyjskich tradycyjnych smaków to zachęcamy do składania zamówień na dania Świąteczne w naszej restauracji. Zadzwoń lub napisz do Nas do 20 grudnia i zamów swój świąteczny obiad. Zobacz menu tutaj.

Po kolacji część rodzin udaje się w odwiedziny do bliskich znajomych lub rodziny, a o godzinie 00.00 na tradycyjną Misa del Gallo czyli mszę upamiętniającą Narodziny Dzieciątka Jezus.

Wśród młodzieży narodził się jednak zwyczaj wychodzenia do barów oraz klubów i świętowania w gronie znajomych.

Boże Narodzenie


25 grudnia czyli w dzień Bożego Narodzenia rodziny spotykają się na bożonarodzeniowym obiedzie  by wspólnie spędzić czas, dobrze się bawić i objadać tradycyjnymi słodkościami takimi jak turrón, polvorónes, roscos i inne pyszności. Paczki tradycyjnych Hiszpańskich słodyczy możecie również kupić w naszej Restauracji ->słodycze

W niektórych domach to dopiero w tym dniu można znaleźć prezenty pod choinką lub w kominku.

W kolejnych wpisach opowiemy Wam o Sylwestrze oraz Święcie Trzech Króli.

 

 

źródło zdjęć: pinterest