Tak jak obiecaliśmy wcześniej, wracamy do tematu Święta Trzech Króli w Hiszpanii.

 

Zdecydowanie jest to jedno z Naszych ulubionych świąt w Hiszpanii i jak tylko się uda, to chcielibyśmy co roku móc uczestniczyć w jego obchodach w naszych ulubionych miastach Hiszpanii, ale nie tylko my czekamy na 6 stycznia. Przede wszystkim jest to ulubione święto wszystkich Hiszpańskich dzieci.

Jak wszyscy dobrze wiemy, Trzej Królowie nie przybyli do Dzieciątka Jezus z pustymi rękami. Przynieśli prezenty: złoto, kadzidło i mirrę. W Hiszpanii Królowie co roku przynoszą dzieciom prezenty na pamiątkę złożenia darów Jezusowi. W dzisiejszych czasach jest to na prawdę huczne wydarzenie, a zamiłowanie Hiszpanów do wszelkich imprez, parad, tańców i publicznych wystąpień jeszcze bardziej podniosło rangę wydarzenia.

A wszystko zaczyna się od przygotowania dla Melchiora, Kacpra i Baltazara drobnego poczęstunku: mleko, miód, woda, coś do jedzenia i zostawia się je na balkonie, razem z butami w których Królowie będą mogli zostawić prezenty… lub węgiel, a dziś cukierki imitujące węgiel dla dzieci mniej grzecznych 🙂

Królowie przybywają do miast zazwyczaj już dzień wcześniej. Przypływają statkami, helikopterem, przyjeżdżają konno lub na wielbłądach, a zawsze towarzyszy im dość duża świta. Kroczą przez miasto przy akompaniamencie głośnej muzyki, rozrzucając masę cukierków i prezenty dla dzieci. Tak… sami widzieliśmy jak rozrzucane są piłki, lalki, wózeczki, samochody. Oczywiście dziś są to prezenty od dużych znanych firm, które wykorzystują święto do zareklamowania się.

Pewnie interesuje Was co takiego jemy 6 stycznia w Hiszpanii ? Przede wszystkim ciasto Roscón de Reyes. Jest to tradycyjne ciasto drożdżowe w kształcie pierścienia jako symbolu korony, zdobione kandyzowanymi owocami przypominającymi klejnoty.

Dajcie koniecznie znać czy wiedzieliście, że w Hiszpanii Tres Reyes Magos to tak ważne i hucznie obchodzone święto?

 

zdjęcia: pinterest